Jeszcze przed pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2 łączne roczne straty pracodawców z powodu infekcji wirusowych pracowników – głównie grypy – wynosiły ponad 4 mld zł. W trakcie pandemii wskaźnik absencji chorobowych poszybował w górę ze względu na zakażenia nowym patogenem i przebywanie pracowników na kwarantannie. W jaki sposób przestrzeganie zasad higieny i prawidłowa dezynfekcja mogą wpłynąć na uniknięcie strat finansowych związanych z absencjami chorobowymi pracowników sklepów z branży FMCG? Rozmawiamy z Przemysławem Śnieżyńskim, farmaceutą i Prezesem Zarządu firmy MEDISEPT, która od 25 lat zaopatruje w środki do dezynfekcji jednostki służby zdrowia i placówki użyteczności publicznej.
W ostatnim czasie obostrzenia zostały poluzowane, wydaje się, że krok po kroku wracamy do normalnego funkcjonowania. Czy na tym etapie pandemii stosowanie środków do dezynfekcji w sektorze handlu detalicznego jest niezbędne?
Mimo luzowania obostrzeń musimy pamiętać, że pandemia wciąż trwa i nie wiemy, kiedy i w jakich okolicznościach wygaśnie. Prawdopodobnie wirus zostanie z nami na stałe – sezonowo, choć może mieć mniejszy zasięg i wywoływać inne skutki społeczne niż dziś. Działania prewencyjne – w tym m.in. utrzymanie czystości, prawidłowa higiena rąk czy używanie środków do dezynfekcji dłoni i powierzchni – to najprostszy i najbardziej dostępny kosztowo sposób na ograniczenie negatywnych skutków pandemii w sektorze FMCG, m.in. absencji chorobowych pracowników. W naszym otoczeniu jest też wiele innych wirusów i bakterii, np. wirus grypy, bakterie powodujące zatrucia pokarmowe lub patogeny wywołujące tzw. choroby brudnych rąk jak salmonella czy żółtaczka. Warto przy tym zauważyć, że aż 80% zarazków jest przenoszonych przez ręce np. z powierzchni. W moim odczuciu przerwanie tej drogi transmisji chorób jest istotne nie tylko z epidemiologicznego punktu widzenia, ale również czysto praktycznego – żeby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i klientom sklepów oraz zminimalizować ryzyko nieobecności pracowników ze względu na infekcje wirusowe. A w świetle dostępnych badań naukowych nie ma dzisiaj bakterii, wirusów i grzybów, które byłyby odporne na działanie środków dezynfekcyjnych. Używając produktów wysokiej jakości, dobierając je właściwie – czyli wybierając produkt odpowiednio do przeznaczenia (dezynfekcja rąk, dezynfekcja powierzchni często dotykanych, dezynfekcja powierzchni dużych) – oraz prawidłowo dezynfekując ręce i powierzchnie możemy liczyć na bardzo wysoką skuteczność. W przypadku środków biobójczych MEDISEPT sięga ona 99,999%.
Skąd pewność, że dezynfekcja rzeczywiście działa i jest skuteczna niemalże w 100%?
Środki do dezynfekcji w standardzie medycznym, takie jak MEDISEPT, przechodzą badania laboratoryjne. Ich skuteczność jest testowana w warunkach symulujących te ze służby zdrowia, kiedy mamy do czynienia z liczbą mikroorganizmów o wiele większą niż w życiu codziennym. Skuteczność profesjonalnych preparatów jest określana na podstawie badań na wielu konkretnych szczepach patogenów chorobotwórczych, więc wiemy, że dany preparat zabija np. wirusy otoczkowe, w tym koronawirusa SARS-CoV-2. Spektrum działania środków do dezynfekcji MEDISEPT jest bardzo szerokie. Poradzą sobie nie tylko z wirusem SARS-CoV-2, ale zlikwidują również inne patogeny chorobotwórcze – bakterie, grzyby i prątki, które są przyczyną popularnych chorób. Jeśli chodzi o praktyczny test skuteczności dezynfekcji, to myślę, że jest nim sama pandemia. Mimo że koronawirus SARS-CoV-2 doprowadził do wielu zachorowań, to dzięki podwyższeniu standardów higieny i częstszemu niż przed pandemią stosowaniu dezynfekcji zmniejszyła się zachorowalność na inne choroby. W świetle danych przedstawionych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. odnotowano prawie 90% spadek zachorowań na zapalenie wątroby typu A zaliczane właśnie do chorób brudnych rąk. Zmniejszyła się też zachorowalność na grypę – o niemal 34%. Bardzo istotna w kontekście skuteczności i bezpieczeństwa użytkowania jest jednak jakość środków do dezynfekcji – co wielokrotnie podkreślam. A najwyższa jakość to standard medyczny.
Co w praktyce branży FMCG oznacza standard medyczny środków do utrzymania czystości i dezynfekcji? Przeciętnemu użytkownikowi kojarzy się raczej ze służbą zdrowia, specyficznym szpitalnym zapachem i wysokimi kosztami.
Standard medyczny nie jest równoznaczny z przeznaczeniem medycznym. Takie produkty mogą być z powodzeniem stosowane również w sektorze FMCG, ponieważ są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia, a poza tym atrakcyjne cenowo. Jesteśmy polskim przedsiębiorcą i system naszych rozwiązań higienicznych dopasowaliśmy do możliwości finansowych polskich partnerów. Standard medyczny świadczy o najwyższej jakości preparatu i jego skuteczności – jeśli coś sprawdza się w najbardziej wymagającym środowisku szpitalnym – np. na salach operacyjnych czy oddziałach zakaźnych – to zda test również w innych sektorach gospodarki. Produkty do dezynfekcji w standardzie medycznym są wytwarzane w zgodzie z normami europejskimi. Przechodzą zestandaryzowane badania mikrobiologiczne. Są tworzone z najwyższej jakości surowców zatwierdzonych przez jednostkę międzynarodową – European Chemicals Agency. Podlegają też systematycznym kontrolom wewnętrznym. Dzięki wszystkim działaniom i systemowi kontroli każda partia produktów ma tak samo wysoką jakość i skuteczność. Nie ma ryzyka, że w produkcie znajdzie się mniej lub więcej substancji czynnych, niż jest to konieczne. Jeśli chodzi o specyficzny, szpitalny zapach większości profesjonalnych dezynfektantów, to w produktach MEDISEPT został on zredukowany dzięki zbalansowaniu formulacji – czyli odpowiednio dobranym składnikom – przy użyciu opracowanej przez nas technologii nanomicelli.
Właściciele sklepów spożywczych czy drogerii często mogą się spotkać z niechęcią pracowników do stosowania środków do dezynfekcji ze względu na następujące po tym problemy ze skórą – szczególnie przy regularnym stosowaniu.
Nad formułami produktów nasza firma pracuje od wielu lat. Wzięliśmy pod uwagę aspekt użytkowy i z tego względu opracowujemy składy środków do dezynfekcji rąk w taki sposób, żeby chronić skórę przed wysuszeniem i dodatkowo ją pielęgnować. Dzięki wieloletnim badaniom udało się nam osiągnąć maksymalną skuteczność bójczą przy jednoczesnym zredukowaniu negatywnego wpływu na skórę. Nasze produkty są wieloskładnikowe, czyli nie jest to sam alkohol – jak w wielu dostępnych na rynku dezynfektantach, ale również kilkanaście innych substancji, m.in. tzw. humektanty, czyli substancje nawilżające skórę. Potencjalny użytkownik nie musi się zatem obawiać alergii, podrażnień skóry czy wysuszeń naskórka. Środki do dezynfekcji rąk MEDISEPT – Velodes Soft, Velodes Silk lub Velodes Gel – są również testowane dermatologicznie. Poza dezynfekcją dłoni nie można zapomnieć o dezynfekcji powierzchni – zarówno tych w sklepie, jak i w pomieszczeniach socjalnych, w których przebywają pracownicy.
Na co zwrócić uwagę przy doborze środków do dezynfekcji powierzchni w sklepie i pomieszczeniach pracowniczych?
Kluczem jest dopasowanie środka do rodzaju powierzchni, a te dzielimy na często dotykane – np. klamki, uchwyty lad chłodniczych czy mikrofalówek i lodówek w pomieszczeniach socjalnych – oraz powierzchnie duże – podłogi. W przypadku powierzchni często dotykanych powinniśmy użyć sprayu na bazie alkoholu (np. Velox Spray), który działa bardzo szybko – maksymalnie po 30 sekundach. Z kolei do dezynfekcji podłóg najlepiej sprawdzi się dezynfekcja bezalkoholowa, czyli środek do rozcieńczania z wodą (np. Quatrodes Forte). Oczywiście przed dezynfekcją wszystkie powierzchnie należy wyczyścić, ponieważ brud może utrudnić proces dezynfekcji. I tu też przychodzimy z gotowym rozwiązaniem – profesjonalną i dostępną cenowo linią produktów czystościowych MEDICLEAN – ponieważ sprzątanie i dezynfekcja powinny tworzyć komplementarny system bezpieczeństwa. Taki system zapewnia bezpieczeństwo pracownikom i chroni ich przez zakażeniami. Z drugiej strony prowadzi do ograniczenia strat finansowych pracodawców, spowodowanych przez absencje chorobowe pracowników. Kluczem jest używanie produktów do utrzymania czystości i dezynfekcji wysokiej jakości, w odpowiedni sposób i zgodnie z przeznaczeniem.
Dziękuję za rozmowę.
Monika Kociubińska